Cykelloppet 2026
Cykla utan stress, Sthlm Bike ger dig chansen att njuta staden från sadeln i ditt eget tempo. Vi har ordnat en fantastisk bansträckning, tagit bort de flesta bilar och bussar, satt ut över 300 funktionärer som visar vägen och stöttar, ordnat med ”cykelfixare”, vattenstation och fika.
Frågor och svar.
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna kring cykelloppet.
Vad kostar det att vara med? finns tex juniorrabatt?
Anmälningsavgiften är just nu 699:- och ökar progressivt.
Efter påsk, den 10 april ökar avgiften till 749:-
och från den 1 juni kostar det 799:-.
Vi lämnar 10% rabatt till ungdom född 2010 eller senare.
Vi lämnar grupprabatt, läs mer på cykla som grupp
För rabattkod maila till: grupp@sthlmbike.se
När och var kan vi hämta nummerlappen?
Var?
Du kommer kunna hämta nummerlappen på Courtyard by Marriott Stockholm Kungsholmen adress Rålambshovsleden 50.
När?
Fredag den 4 september mellan kl. 9.30 och 18.00
Lördag den 5 september mellan kl. 9.30 och 17.00
Vad gör jag om jag inte kan hämta den 4 eller 5 september?
Om du absolut inet kan hämta dessa tider kan du
- Be en kompis ( den skall ha kopia på ditt regbevis med sig. Det fungerar att ha det i telefonen)
- Maila oss på info@sthlmbike.se och hitta en egen lösning
Var och hur skall jag fästa de två nummerlapparna?
Du får två nummerlappar, en till dig som du fäster på bröstet med de säkerhetsnålar du får med och en som du fäster på cykeln med de ”straps” du får med. ( Det kommer en instruktionsfilm närmare start)
När och var går starten?
Starten går kl.07.30 vid Stockholms Stadshus, Norrmälarstrand 2.
Var hittar jag en karta över banan?
Här hittar du till kartan.
OBS bansträckningen kan ändras ända fram till start då det pågår stora gatuarbeten och det kan påbverka.
Nej, vi lägger inte in kartan i STRAVA eller annan app. Vi vill verkligen vara tydliga med att det är ett ”njutlopp” och att plugg ain banan för att cykla fortare är inte vår idé.
Finns det toalett, pump och vattentapp i starten?
Toalett -ja det finns ”bajjamajjor” och stadens egna gratis toaletter i starten.
Pump -vi har en cykelfixare på plata som har med sig pump. Kom gärna med pumpade däck.
Vattentapp- Nej, vi har ingen möjlighet till rinnande vatten i starten så kom med fylld vattenflaska!
Hur går starten till?
Alla startar vid samma tid i en lång orm som rullar framåt.
Du har anmält dig i en klass baserad på hur fort du planerar att cykla loppet. Snabb står längst fram, följt av lagom, njutbar och 65 + vi som njuter av livet. Det är tydligt uppmärkt på plats.
Vilken startgrupper passar dig? Snabb,lagom njutbar och 65+ vi njuter av livet
65+ vi njuter av livet, du cyklar och njuter, gruppen har extre cyklande funktionärer som peppar utmed banan. Loppet tar dig lite drygt 4 timmar. Du stannar och fikar och har ett miltempo på ca 47 minuter.
Njutbar, du trampar på och pratar lite med ditt sällskap. Du fikar såklart. Loppet tar dig under 4 timmar. Du har ett miltempo på 40 minuter.
Lagom, du vill gärna hålla tempo men ändå hinna se dig omkring. Du stannar och tar en kort fika och är i mål på ca 3 timmar. Du har ett miltempo på 36 minuter.
Snabb, Du ger allt du har, vi ber dig respektera våra funktionärer och polis och INTE dra iväg i singelcykling, du riskera de andra cyklisternas säkerhet. Loppet är ingen TÄVLING.
Finns det energistopp?
Vatten – Vi ber våra cyklister att ha med flaskor som är fyllda till starten. Vi ordnar med vattenstation utefter banan.
Fika – Ett svenskt cykellopp måste ha en ”fika”. Efter ca 25 km bjuds det på kaffe/ thé och chokladboll.
Frukt – Ni kommer även få energipåfyllning i form av bananer.
Alla kan delta
För att ge alla en bättre chans att delta, så stöttar vi på det vis vi kan. Behöver du ledsagare så sponsrar Sthlm Bike med anmälningsavgiften. Behöver du hjälp att få ut din sitt- eller ligg- cykel från en parkering får du en dedikerad funktionär av oss. Kan vi hjälpas åt på fler sätt så hör av dig via info@sthlmbike.se
Vi vill att alla skall kunna njuta av vår fina stad, gärna tillsammans.
Var kan man parkera sin bil?
Det finns parkeringsplatser längs med Norrmälarstrand, samma gata som starten går på. Glöm inte att betala, parkeringsvakterna är vakna även tidigt på en söndag.
Om jag får problem med cykeln under loppet, vad gör jag?
Vi har cyklefixare som du kan nå under loppet. De har med sig normal slang och kan hjälpa vid tex en punktering eller andra mindre problem.
Sthlm Bike står för jobbet, men du betalar ev material.
PS.Har du specialdäck behöver du ha med egen slang.
Var kan jag hyra cykel?
Var hittar vi hotell?
Sthlm Bike har ett samarbete med Courtyard by Marriott.
Hotellpriserna är tillgängliga mellan 3 och 6 september:
Enkelrum: 1 495 SEK per natt
Dubbelrum: 1 695 SEK per natt
Priserna inkluderar frukost. Gratis avbokning fram till 1 september 2026.
Som hotellgäst finns möjlighet till parkering och din cykel kan också husera här.
När du klickar på länken för att boka, välj ”Check Availability” för att se tillgängliga rum och priser.
Något annat du undrar över?
Skicka oss en fråga.
"*" indicates required fields
Alla kan vara med.
För att ge alla en bättre chans att delta, så stöttar vi på det vis vi kan. Behöver du ledsagare så sponsrar Sthlm Bike med anmälningsavgiften. Behöver du hjälp att få ut din sitt- eller ligg- cykel från en parkering får du en dedikerad funktionär av oss. Kan vi hjälpas åt på fler sätt så hör av dig via info@sthlmbike.se
Vi vill att alla skall kunna njuta av vår fina stad, gärna tillsammans.
Alla kan vara med.
För att ge alla en bättre chans att delta, så stöttar vi på det vis vi kan. Behöver du ledsagare så sponsrar Sthlm Bike med anmälningsavgiften. Behöver du hjälp att få ut din sitt- eller ligg- cykel från en parkering får du en dedikerad funktionär av oss. Kan vi hjälpas åt på fler sätt så hör av dig via info@sthlmbike.se
Vi vill att alla skall kunna njuta av vår fina stad, gärna tillsammans.